Za nami 78. rocznica Forsowania Odry. Zobacz zdjęcia z tego wydarzenia [foto] [wideo]

Uroczysta Msza Święta, przemówienia zaproszonych gości oraz pokazy sprzętu wojskowego, patriotyczny bieg „Mieszkowicka Nadodrzańska Dziesiątka”, piknik z kuchnią polową - tak przedstawiał się tegoroczny plan obchodów 78. rocznicy Forsowania Odry.

78 lat temu żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego sforsowali Odrę na wysokości Siekierek i Gozdowic. Trwające cztery dni walki zakończyły się krwawym zwycięstwem, które otworzyło drogę na Berlin. Forsowanie Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic rozpoczęło się 16 kwietnia 1945 r. i trwało do 20 kwietnia

Gminę Chojna reprezentowali: Barbara Rawicka - burmistrz Gminy Chojna, Marcin Pisanko - zastępca burmistrza Gminy Chojna oraz Bartosz Michno - radny Gminy Chojna.

Spoglądając na karty historii, tereny na których toczyły się walki to także tereny dawniej należące do powiatu chojeńskiego. Powiat chojeński znajdował się w strategicznym punkcie, ponieważ na jego terenie znajdowały się ważne mosty, które umożliwiały przeprawę przez rzekę. Niemieckie wojska utrzymywały tam silne pozycje obronne, co utrudniało radzieckie natarcie. Podsumowując, w 1945 roku powiat chojeński był świadkiem wielu ważnych wydarzeń, które wpłynęły na kształtowanie się sytuacji politycznej i społecznej w regionie. 

Forsowanie Odry w Polsce w 1945 roku było ważnym wydarzeniem militarnym i logistycznym w ramach zakończenia II wojny światowej. Odra była jedną z ostatnich naturalnych przeszkód w drodze Aliantów, w tym Armii Czerwonej i Armii Polskiej, na zachód w kierunku Berlina. Forsowanie Odry rozpoczęło się 16 kwietnia 1945 roku, gdy oddziały radzieckie przystąpiły do przekraczania rzeki na odcinku Krosno Odrzańskie - Kostrzyn nad Odrą. W kolejnych dniach, w miarę jak jednostki radzieckie i polskie wchodziły na lewy brzeg Odry, forsowanie kontynuowano na innych odcinkach rzeki. Forsowanie Odry było niezwykle trudnym zadaniem, ze względu na silne przeciwniki i naturalne przeszkody, takie jak szerokość rzeki, szybki nurt, błota i obfite opady deszczu. Ponadto, Niemcy bronili się za pomocą umocnień i zasieków, co utrudniało postępy alianckim wojskom. Mimo trudności, forsowanie Odry odbywało się z sukcesem. Między innymi wojska polskie zdobyły przyczółki na lewym brzegu Odry, umożliwiając dalszy marsz na zachód w kierunku Berlina. Forsowanie Odry było kluczowym etapem ofensywy wiosennej na froncie wschodnim, która doprowadziła do zakończenia II wojny światowej w Europie.

Forsowanie Odry miało duże znaczenie strategiczne, umożliwiając alianckim siłom zdobycie dogodnych pozycji na niemieckim terytorium i otwierając drogę do zdobycia stolicy Rzeszy - Berlina. Było to ważne wydarzenie w historii Polski, ponieważ polskie jednostki wojskowe odegrały kluczową rolę w forsowaniu Odry i dalszych operacjach wojskowych na terytorium Niemiec, przyczyniając się do zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia Europy spod nazistowskiej okupacji.


Polecane odnośniki do wybranych stron jednostek i instytucji

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Serwis podatkowy

Serwis podatkowy

Pomerania 360

Pomerania 360

Mapa Gminy

Mapa Gminy