Rzeczpospolita: Tajemnice lotniska w Chojnie. IPN zbada zbrodnie na więźniarkach

Obecnie trwa śledztwo ws. podobozu Ravensbrück, który mieścił się w Königsberg/Neumark dzisiejszej Chojnie. Okoliczności nazistowskiej zbrodni bada prokurator Marek Rabiega, z pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie.

czytaj Rzeczpospolita: Tajemnice lotniska w Chojnie. IPN zbada zbrodnie na więźniarkach

Sprawa Tajemnic Lotniska w Chojnie stała się gorącym tematem w mediach i społeczności lokalnej. Instytut Pamięci Narodowej (IPN) podjął śledztwo w sprawie zbrodni, jakie miały miejsce na tym terenie w okresie II wojny światowej. Kobiety deportowane z Warszawy po powstaniu znajdowały się tam podczas wojny.

Mimo znalezienia częściowych dokumentów w archiwach niemieckich, wiele pozostaje niejasne. Prokurator IPN apeluje o pomoc w zebraniu informacji od osób, które mogą znać historię lotniska. Reakcja społeczna na apel jest coraz silniejsza, a lokalne władze oraz Centrum Informacji w Chojnie angażują się w promocję śledztwa.

Wspólna praca społeczności i mediów jest kluczowa dla poznania historii lotniska i uczczenia pamięci ofiar. IPN, Urząd Miasta Chojna oraz Centrum Informacji zachęcają do aktywnego zaangażowania się w proces zbierania informacji.

Kontakt dla osób posiadających informacje: Pion śledczy IPN w Szczecinie
Kontakt dla mediów: Centrum Informacji w Chojnie: ci@chojna.pl lub pkawenski@cichojna.pl

W połowie września 2023 roku doszło do spotkania Burmistrza Gminy Chojna Barbary Raweckiej i Krzysztofa Męcińskiego, Dyrektora IPN Oddziału Szczecińskiego, miało miejsce w Centrum Informacji w Chojnie, gdzie podpisano umowę współpracy przy tworzeniu filmu dokumentalnego. Tym samym rozpoczęło się śledztwo prowadzone przez IPN Szczecin.

W lutym bieżącego roku premierę miał film dokumentalny, który opowiada o historii kobiet, które przeszły gehennę w filii obozu. Za film odpowiada Przemysław Kaweński a produkcja powstała przy współpracy Burmistrz Gminy Chojna Barbary Raweckiej i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie. Ponadto, planowane jest również upamiętnienie kobiet więzionych w podobozie. Burmistrz Gminy Chojna Barbara Rawecka podkreśla, że mówienie o filii obozu jest dla nich bardzo ważne.

Czytaj więcej:
MARSZ ŚMIERCI - film dokumentalny
"Marsz śmierci" - film dokumentalny Przemysława Kaweńskiego [ROZMOWA]
Premiera filmu "Marsz śmierci" w Chojnie i Szczecinie
Barbara Rawecka: O filii obozu trzeba mówić. Ten temat jest dla nas bardzo ważny​​​​​​​

​​​​​​​

Polecane odnośniki do wybranych stron jednostek i instytucji

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Serwis podatkowy

Serwis podatkowy

Pomerania 360

Pomerania 360

Mapa Gminy

Mapa Gminy