Przystanek Historia: „Chojna. Filia KL Ravensbrück". Gościem Przemysław Kaweński [foto] [wideo]

W Szczecinie na Przystanku Historia, odbyła się dyskusja poświęcona tragicznej historii kobiet więzionych w obozie koncentracyjnym Ravensbrück oraz jego podobozie w Königsberg in Neumark, obecnie Chojna. Na wydarzenie można było przyjść bądź obejrzeć na żywo. Transmisja dostępna była na stornie społecznościowej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie.

Podczas spotkania głos zabrali prok. Krzysztof Bukowski, prowadzący śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych w Ravensbrück, dr Zbigniew Stanuch, ceniony autor książek o Królikach z Ravensbrück oraz Przemysław Kaweński, autor filmu dokumentalnego "Marsz Śmierci".

Film opowiada historię podobozu dla kobiet w Königsberg in Neumark, gdzie więzione były kobiety różnych narodowości, w tym Polki, Francuzki, Rosjanki i Niemki. Szczególną uwagę poświęca losom uczestniczek Powstania Warszawskiego, które znalazły się wśród więźniarek. Przemysław Kaweński, z zawodu fotograf i filmowiec, po raz pierwszy zaprezentował swoje dzieło w formie kinowej premierze, która odbyła się w lutym tego roku. Wydarzenie na Przystanku Historia przypomniało o ważnych wydarzeniach z przeszłości, jednocześnie ukazując zaangażowanie młodych talentów w upamiętnianie i dokumentowanie historii.

Przemysław Kaweński na co dzień pracuje w Centrum Informacji w Chojnie. Z zawodu jest fotografem i filmowcem. Film dokumentalny "Marsz Śmierci" powstał w głównej mierze przy użyciu obiektywów analogowych, tych które wykorzystywane były między innymi w latach '50 i '60. Głównym powodem jest zamiłowanie do fotografii analogowej, która dziś praktykowana jest przez twórcę tego filmu.

Czytaj również: MARSZ ŚMIERCI - film dokumentalny

Polecane odnośniki do wybranych stron jednostek i instytucji

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Serwis podatkowy

Serwis podatkowy

Pomerania 360

Pomerania 360

Mapa Gminy

Mapa Gminy