Miejska Biblioteka Publiczna w Chojnie: rys historyczny

Pierwszą biblioteką powszechną, jaka powstała na terenie powiatu chojeńskiego, była Biblioteka Powiatowa w Dębnie. Otwarcie nastąpiło 10.X.1946 roku. Księgozbiór tworzyły dary obywateli, w późniejszym czasie, komplety przesyłane przez Ministerstwo Oświaty. 
Do końca tego roku powstało pięć punktów bibliotecznych na terenie powiatu, między innymi w Chojnie. Księgozbiór w punkcie był ruchomy, ulegał systematycznej wymianie, był niewielki i posiadał niewielu czytelników. Rok 1948 przynosi duże zmiany, przystąpiono do kompletowania księgozbioru. Szybki rozwój pozwolił utworzyć w mieście 5.01.1949 roku Bibliotekę Gminną. Pierwszą bibliotekarką w powojennej Chojnie została Eugenia Jasiukowicz. Na terenie miasta działały dwie biblioteki Miejska i Gminna.

16 stycznia 1949 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnie przy ulicy Tadeusza Kościuszki. Dokument o nazwie „Akt erekcyjny otwarcia Miejskiej Biblioteki w Chojnie” z dn.16.01.1949 roku, został prawnie usankcjonowany przez zaświadczenie o zarejestrowaniu placówki w dniu 29.01.1949 roku, a samo zaświadczenie datowane jest na 31.01.1949 roku.

W 1950 roku biblioteka zostaje przeniesiona do budynku przy ul. Tadeusza Kościuszki 17. Lokal składał się z dwóch małych pokoików, ogrzewanych piecami kaflowymi. W następnym 1951 roku kolejne przenosiny księgozbioru na parter, w tym samym budynku, powodowały przerwy w działalności biblioteki, a kłopoty w zatrudnieniu bibliotekarza zdecydowały ograniczeniu czasu otwarcia do trzech dni w tygodniu, po kilka godzin. Braki etatowe zdecydowały o połączeniu Miejskiej Biblioteki z Biblioteką Gminną, co zostało dokonane w listopadzie 1952 roku. Problemy ze znalezieniem odpowiednich pomieszczeń spowodowały zamknięcie biblioteki na czas od 1 września 1952 r. do 15 stycznia 1953 r.

Po raz czwarty przeniesiono bibliotekę w 1955 roku do budynku Miejskiej Rady Narodowej przy ul. Roosevelta 4 położonego w centrum miasta, zajmując trzy pokoje. W/g stanu na dzień 31.12.1959  w bibliotece było 684 zarejestrowanych czytelników i 19.415 wypożyczeń,  w tym literatury pięknej dla dzieci 8889, literatury pięknej dla dorosłych 9925, literatury popularno naukowej 611.

Biblioteka zwiększa zasięg swojej działalności i 7 styczna 1956 roku otworzyła dwie filie biblioteczne w Mętnie i Godkowie. Natomiast w 1957 roku z księgozbioru został wydzielony księgozbiór dziecięcy.

Kolejna przeprowadzka miała miejsce w 1962 roku. Księgozbiór i wyposażenie przeniesiono na poddasze budynku Miejskiej Rady Narodowej przy ul. Jagiellońskiej 27. Powierzchnia przeznaczona na bibliotekę wynosiła 67 m2, na które składały się wypożyczalnia i czytelnia. W latach 60. Miejska Biblioteka Publiczna intensywnie działała, rozwijała się i umacniała swoją pozycję w mieście.

Powstał Dział dla Dzieci z czytelnią i wypożyczalnią, w którym odbywały się zajęcia plastyczne i konkursy. Często dokonywano przemeblowań, aby racjonalnie i logicznie zagospodarować powierzchnię. Lata 70. charakteryzują się dynamicznym rozwojem. Biblioteka tworzy sześć filii bibliotecznych w Rurce, Nawodnej, Krzymowie, Mętnie, Lisim Polu i Godkowie. Ponadto obsługuje 16 punktów bibliotecznych w gminie i 1 punkt biblioteczny w Pomorskiej Brygadzie Wojsk Ochrony Pogranicza w Chojnie.

W listopadzie 1973 roku biblioteka otrzymuje nazwę Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna oraz nowy statut. Kilka lat później w 1979 roku chojeńska biblioteka zostaje przemianowana na Oddziałową Bibliotekę Publiczną. Biblioteka w miarę możliwości dbała o zaopatrzenie w sprzęt techniczny na miarę czasów, dysponowała aparatem telefonicznym, odbiornikiem radiowym, magnetofonem, rzutnikiem i czarno-białym telewizorem.

Rok 1986.

W 1986 roku następuje kolejna przeprowadzka do wyremontowanego gotyckiego ratusza. Cztery lata trwały przygotowania do przeprowadzki, dokonywano zwiększonych zakupów książek, które po opracowaniu foliowano, pakowano w paczki i przechowywano w magazynach. Omawiano i planowano z Konserwatorem Zabytków i dyrekcją Książnicy Pomorskiej w Szczecinie zagospodarowanie parteru ratusza na bibliotekę. Od stycznia 1986 roku dokonywano zakupu regałów, stołów, krzeseł, szaf i lad bibliotecznych. Biblioteka uzyskała przestrzeń – 551m2. W bibliotece mieści się Dział dla Dorosłych, Dział dla Dzieci, Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów, Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Sala Bajek i pomieszczenie biurowe  Dyrektora biblioteki. Wszystkie pomieszczenia urządzono gustownie i funkcjonalnie, z wolnym dostępem do księgozbioru. W związku z przeniesieniem biblioteki do nowego lokalu w Ratuszu i zwiększonym zakresem działalności kulturalnej, wzrosła liczba zatrudnionych.

W uroczystym otwarciu dnia 21 lipca 1986r. wzięli udział przedstawiciele środowiska kultury, zakładów pracy, instytucji, licznie zgromadzili się mieszkańcy miasta i regionu, młodzież szkolna, wojsko. Naczelnik miasta otrzymał od wykonawców prac symboliczny klucz do ratusza.

Przemiany ustrojowe po 1989 roku najboleśniej dotknęły chojeńskie bibliotekarstwo. Szukano oszczędności w budżecie gminy i w 1991 roku nastąpiła drastyczna zmiana funkcjonowania biblioteki. Likwidacji uległa Sala Bajek, która służyła przygotowaniu dzieci do czynnego uczestnictwa w życiu biblioteki. W ramach oszczędności 16 lutego 1991 następuje połączenie Oddziałowej Biblioteki Publicznej z Domem Kultury na mocy Uchwały Nr 6/91 Rady Gminy i Miasta w Chojnie. Utworzona nowa, jedna instytucja kultury nosi nazwę „Centrum Kultury”. Lata 90. były dla miejskiej Biblioteki Publicznej bardzo trudne, drastycznie ograniczono środki finansowe na działalność, w tym na zakup książek się wiele spotkań autorskich nie finansowanych lub tylko współfinansowanych przez Bibliotekę.

Przerwa w działalności  nastąpiła w 2014 roku, kiedy to przeprowadzono gruntowny remont wszystkich pomieszczeń bibliotecznych. Założono sieć komputerową, zakupiono laptopy dla użytkowników biblioteki. Na czas remontu, biblioteka została wyłączona z działalności kulturalnej na okres sześciu miesięcy. Spakowany i przeniesiony księgozbiór do pomieszczeń nieczynnego Banku Spółdzielczego, był sukcesywnie opracowywany i wprowadzany do katalogu systemu komputerowego MAK+.

Od 2017 Biblioteka na dobre wkroczyła do Internetu, działa lokalnie i on-line. Wszystkie swoje działania dokumentuje i promuje w Internecie, na stronie internetowej i na portalu społecznościowym Facebook. Biblioteka jest w pełni skomputeryzowana. Z pomocą komputerów wypożyczamy, wyszukujemy, komunikujemy się z czytelnikiem, opracowujemy zbiory, kupujemy, tworzymy, czytamy, prezentujemy, polecamy i udostępniamy. Uczymy się jak korzystać z nowoczesnych technologii oraz szkolimy jak korzystać z nich bezpiecznie, zarówno najmłodszych jak i najstarszych użytkowników naszej biblioteki. Zapewniamy dostęp dla wszystkich, którzy chcą czytać. Oferujemy książki z dużą czcionką, pismem Braille'a oraz książki do słuchania audiobooki. Posiadamy też darmowe kody Legimi  i EmpikGo zapewniające szeroki dostęp do darmowych ebooków i audiobooków, które można czytać i słuchać na urządzeniach takich jak : tablet, smartfon, czytnik czy komputer.

Udostępniamy półki bookcrossingowe, czyli miejsca na książki, które można zabrać do domu lub w podróż i zostawić w innym miejscu, bez potrzeby zwracania ich do biblioteki. Umożliwiamy spędzanie wolnego czasu np. przy grach planszowych, które również można wypożyczyć. Organizujemy spotkania autorskie z twórcami poezji i prozy, aktorami, dziennikarzami i regionalistami, wystawy indywidualne i zbiorowe artystów plastyków, wernisaże, konkursy, koncerty, warsztaty plastyczne i dziennikarskie oraz pokazy filmów. Organizujemy akcje w przestrzeni publicznej, współpracujemy ze szkołami wszystkich typów, organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami działającymi w regionie. Poszukujemy nowych rozwiązań, podejmujemy nowe funkcje i zaspokajamy coraz większe potrzeby społeczności.

Promocja Biblioteki w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości nabiera coraz większego znaczenia. Kształtowanie dobrego wizerunku placówki w środowisku, pozytywna współpraca ze środowiskiem lokalnym i mediami stanowi ważny cel strategiczny funkcjonowania instytucji, w szczególności kreowanie pozytywnego wizerunku placówki.

Na dzień 31.12.2023r. księgozbiór zbiorów biblioteki stanowił: 31 057 książek, 370 audiobooków, 26 czasopism oprawnych oraz 46 gier planszowych.

MBP Chojna

Polecane odnośniki do wybranych stron jednostek i instytucji

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Serwis podatkowy

Serwis podatkowy

Pomerania 360

Pomerania 360

Mapa Gminy

Mapa Gminy