Andrzej Szelążek i Andrzej Krywalewicz odznaczeni Krzyżami Stowarzyszenia Dzieci Wojny [foto]

"Dzieci Wojny, Historie prawdziwe. Ocalić od zapomnienia" to książka autorstwa Andrzeja Szelążka, która zawiera wspomnienia powojennych osadników, którzy wskutek tragicznych wojennych wydarzeń znaleźli się na Pomorzu Zachodnim.

Andrzej Szelążek, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie nie ukrywa iż jedną z głównych inspiracji do spisania historii była wcześniej wydana książka Andrzeja Krywalewicza "Tam, gdzie zatrzymał się pociąg". Ta dwójka panów od kilku lat dzielnie walczy o pamięć dzieci, które przeżyły bardzo trudne czasy. Stąd, do ich rąk trafiły dwa Krzyże Stowarzyszenia Dzieci Wojny, czyli najważniejsze odznaczenia.

Andrzej Szelążek odznaczony został Błękitnym Krzyżem Zasług natomiast Andrzej Krywalewicz - Rubinowym.

Pierwszym punktem spotkania było wyświetlenie filmu z Instytucji Pamięci Narodowej, który ukazuje historię zapomnianej zbrodni sowietów z 1941, która dokonała się w Mielczycach. Film "Udawać Greka" wyreżyserowany został przez Artura Janickiego. Podczas spotkania zaprezentowane zostały płaskorzeźby wykonane przez Andrzeja Szelążka oraz prace akwarelowa Joanny Witko. Ponadto gościem wydarzenia był Augustyn Wiernicki, autor książki "pt. Śladami Polskich Dzieci Wojny". 

"Dzieci wojny" to stowarzyszenie, którego oddział regionalny w rejonie Myśliborza bardzo aktywnie angażuje się w życie lokalnej społeczności. W ten sposób doszło do nawiązania współpracy z ówczesnym nadleśniczym Andrzejem Szelążkiem, który jako potomek "dzieci wojny" zaangażował się w działalność stowarzyszenia na tyle, że w pewnym momencie obiecał pomoc w spisaniu i opublikowaniu ich losów. Jednak poszukiwania osób lub instytucji, które podjęłyby się tego zadania, spełzły na niczym, więc aby dotrzymać słowa, Andrzej Szelążek musiał napisać tę książkę samodzielnie.


Polecane odnośniki do wybranych stron jednostek i instytucji

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Urząd Komunikacji Elektronicznej

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy

Serwis podatkowy

Serwis podatkowy

Pomerania 360

Pomerania 360

Mapa Gminy

Mapa Gminy