Archiwalna Strona Chojna
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Fundacja Odbudowy Kościoła Mariackiego w Chojnie

W sierpniu rozpoczęły się prace nad odbudową dachu między korpusem nawowym, a wieżą kościoła Mariackiego w Chojnie. Na podstawie umowy pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Fundacją Kościół Mariacki w Chojnie-Königsberg/Neumark inwestycja została dofinansowana ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytetu 1 „Ochrona zabytków” jak również ze środków Republiki Federalnej Niemiec oraz Gminy Chojna.

Głównym wykonacą inwestycji jest firma KONSART ze Szczecina. Prace potrwają do końca października br. Całkowity koszt odbudowy dachu wyniesie ok. 140 tys. zł. W związku z prowadzonymi pracami budowlanymi taras widokowy na wieży kościoła nie będzie dostępny dla zwiedzający.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach programu DZIEDZICTWO KULTUROWE priorytetu 1 „Ochrona zabytków”

 

oraz ze środków Republiki Federalnej Niemiec i Gminy Chojna

 

 

Inicjatorzy

W roku 1986 Ks. Antoni Chodakowski został proboszczem parafii Święta Trójcy w Chojnie,w którym dawniej był klasztor augustianów. Niemiecki architekt Günther Kumkar z Hanoweru, zabrało się od 1986 do dużego zadania, odbudować budowę Kościoła Mariackiego wspólnie z prałatem Chodakowski. Niestety Pan Kumkar zmarł w listopadzie 1997 roku. Niemiecko-polska fundacja, do której także należy niemiecki związek wspierający z Hanoweru, kontynuuje pracę z dużym sukcesem. Dipl. Ing. Peter Helbich został wybrany po śmierci Pana G. Kumkar na przewodniczącego fundacji Odbudowy Kościoła Mariackiego.

Odbudowa

Członkowie i młodzi ludzie parafi Chojna i niemieccy młodzi ludzie z ewangelickiej parafii w Wettbergen Hanoweru zaczęli 1988 wspólnie, czyścić ruinę z gruzu i zielska.

Z biegiem ostatniej 11 lat powstało dziewięć słupów żelbetonowych, wiązanie dachowe o wysokości 40 m i ogromny dach, pokryty dachówką szczytową Mniszka wg planów architekta Macieja Płotkowiaka ze Szczecina. Wszystkie okna zostały zreperowane a następnie wykończone szkłem. Naprawiono również wszystkie ściany zewnątrz łącznie z ich wspaniałą ozdobą. Później została wylana posadzka w kościele. Ewangelickie gminy kościelne podarowały z Hanoweru 20 latarni i ponad 50 ławek kościelnych.

Grożąca zawaleniem neogotycka wieża, która została w XIX wieku wybudowana przez berlińskiego architekta F. A. Stüler, zagrażała nawie kościoła i dlatego została zabezpieczona gorsetem z żelbetonu. W latach 2000 - 2003 zamontowno na szczycie wieży szpic z medzi. Kolejnym krokiem jest wyremontowanie i wybudowanie schodów aż do platformy widokowej przy zegarze.

Finansowanie

Środki budowlane są finansowane przez "fundację dla polskiej-niemiecki współpracy" Warszawa Bonn, ministerstwo spraw wewnętrznych Niemiec, Warszawski fundacja kościoła, Wojewódzki Konsewator Zabytków, miasta i gminy, parafia Chojna i prywatni ofiarodawcy.

Cele

  • Przywrócenia do dawnego stanu zniszczonego przez wojnę w roku 1945 Kościoła Mariacki w Chojnie ( Königsberg / Neumark ) i wznowienie funkcjonowania jej jako europejskiej budowli i pomnika kultury.
    Udostępnianie budynku
    • jako miejsce spotkania dla mieszkańców obu stron Odry, niezależnie od narodowości i języka.
    • jako miejsce kultury i sztuki przygotowania do pielęgnowania europejskiego dobra kulturowego.
    • w sensie ekumenicznym jako miejsce dla nabożeństw katolickiego i ewangelickiego kościołu i innych wspólnot religii;
    • do zaciśnienia stosunków między niemieckim i polskim społeczeństwem w duchu dobrego sąsiedztwa.
  • Umożliwienie działania polsko-niemieckiej akademi młodzieżowej przy "Budowa Mostu - uderzenie mostu" z  siedzibą w Chojnie - Königsberg / Neumark

Zarząd

  • Peter Helbich, PRZEWODNICZACY /  Vorsitzender
  • ks. Antoni Chodakowski, Zastępca Przewodniczacego / Stellv. Vors.
  • Dr. Reinhard Schmook
  • Roman Pododemski

Rada fundacji

  • ks. Aleksander Ziejewski, PRZEWODNICZACY / Vorsitzender
  • Pastor Berthold Schwarz, Zastępca Przewodniczacego  / Stellv. Vors.
  • Wojciech Fedorowicz
  • Heiner Steinbach
  • Krzysztof Odróbka
  • Günter Tegge

Fundusze

W 1991 roku zgodnie z projektami rozpoczęło się odrestaurowanie kościoła. Stowarzyszenie pozyskało 10 000 DM i rusztowanie drewniane.

W 1994 roku Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie zatwierdziła prawie 13 miliardów starych złotych ze środków RFN. Przedtem jednak różne dotacje ze strony Stowarzyszenia umożliwiły zabezpieczenie i inwentaryzację ruiny. Dla dalszych prac Fundacja Kościół Mariacki pozyskała dalsze środki finansowe w wysokości 500 000 nowych złotych. Za pozyskane środki finansowe wykonano prace zabezpieczające kościół, prace przygotowawcze pod kolejne etapy odbudowy. W 1996 roku wykonano roboty przy murach zewnętrznych, podpory pod konstrukcje dachową, dach, pokrycie dachu. W 1998 roku przeprowadzono badania na wieży kościoła mariackiego. Od lipca 1998 roku rozpoczęto prace zabezpieczające na wieży. W 1999 roku zakończono prace nad zabezpieczeniem statycznym grożącej zawaleniem iglicy wieży. Łączne koszty to około 520 000 zł. Wykonano posadzki betonowe w kościele wraz z podwyższeniem na ołtarz. W 2000 roku Fundacja otrzymuje dotację na budowę iglicy wieży wraz z pokryciem miedzianym. Iglica została zmontowana a pokrycie miedziane wieży zakończono w 2003 roku.

Spotkania kulturalne

Od 1986 roku obiekt ten jest miejscem spotkań, miejscem rozwoju kultury i poznania sąsiadów zamieszkujących Euroregion Pomerania po obu stronach Odry.

Kościół mariacki jest na naszym terenie symbolem współpracy transgranicznej. W ciągu ostatnich lat odbywały się w nim spotkania kulturalne, spotkania na rzecz poznania sąsiada.

Warto tu wspomnieć początki, kiedy to w 1988 roku młodzież polska i niemiecka z terenu Euroregionu Pomerania spotkała się wówczas jeszcze w ruinach kościoła by pracować wspólnie przy jego odgruzowywaniu. Spotkanie to połączone było wraz z prelekcjami i dyskusjami mającymi na celu przybliżenie sąsiadów oraz nawiązanie pierwszych przejawów współpracy czy przyjaźni.

Tak więc od tego czasu w Kościele Mariackim w Chojnie mają miejsce spotkania kulturalne. Od roku 1988 były to między innymi:

  1. koncerty muzyki poważnej,
  2. projekcje filmów,
  3. plenery fotograficzne,
  4. plenery plastyczne,
  5. wasztaty muzyczne,
  6. koncerty młodzieżowe,
  7. nabożeństwa ekumeniczne,

We wszystkich tych imprezach licznie brali udział mieszkańcy całego Euroregionu Pomerania z Polski i Niemiec.

Więcej informacji można znaleźć na stronie fundacji : http://www.marienkirche-chojna.de

Strona główna

Licznik odwiedzin

12193377

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV

Archiwalna Strona