Dziś jest: Poniedziałek 16 lipca 2018, imieniny: Marii i Benedykta

Wystawa niezależnych wydawnictw, jakie powstawały w Gryfinie, Pomorzu Zachodnim i w Polsce

Biblioteka Publiczna w Gryfinie i Stowarzyszenie Wolnego Słowa z Warszawy, z okazji kolejnej rocznicy strajku w Elektrowni Dolna Odra w czerwcu 1976, zapraszają na wystawę niezależnych wydawnictw, jakie powstawały w Gryfinie, Pomorzu Zachodnim i w Polsce. Na wystawie będzie można obejrzeć nie tylko czasopisma (w tym egzemplarz "Krawędzi Ziemi Gryfińskiej" z adnotacją oficera Służby Bezpieczeństwa poczynioną w czasie rewizji) i książki, ale również oryginalny sprzęt, jakim posługiwali się podziemni drukarze. Zbiory zostały udostępnione przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa z Warszawy, Książnicę Pomorską, Muzeum Historii Polski, IPN Oddział w Szczecinie i osoby prywatne. 

Na wystawie pojawią się wydawnictwa drukowane jeszcze przed sierpniem 1980 (min. oryginalne egzemplarze „Komunikatu KSS KOR”, oraz „Robotnika Szczecińskiego”, którego redakcja znajdowała się w min. Gryfinie). Będzie również obejrzeć oryginalne egzemplarze „Krawędzi Ziemi Gryfińskiej” stworzonej i drukowanej w Gryfinie. Ozdobą wystawy będą oryginalne plakaty jakie internowani w Wierzchowie Pomorskim wywieszali na ścianach więzienia oraz poczynione na miejscu odpisy dokumentów i korespondencji z głodówki protestacyjnej w Podkowie Leśnej w obronie Marka Adamkiewicza, odmawiającego służby wojskowej, która dała początek Ruchowi „Wolność i Pokój”. Dokumenty te udostępnił Mirosław Witkowski, internowany w Wierzchowie gryfiński opozycjonista, późniejszy członek „WiP-u”. 

Wśród eksponatów znajdzie się też użyczona przez Muzeum Historii Polski maszyna do pisania przywieziona z Londynu przez Eugeniusza Smolara, na której pisano teksty do "Tygodnika Mazowsze" oraz matryca i rama do sitodruku „Solidarności Walczącej”, przekazana Muzeum przez Tadeusza Morawieckiego. 

Wernisaż wystawy odbędzie się 26.06.2017 o godz. 16.00 w budynku Biblioteki na ul. Kościelnej 24. Wystawa będzie czynna w godzinach otwarcia biblioteki do końca sierpnia. Kontakt dla grup zorganizowanych: +91/416 26 39 w. 14. 

 

Strona główna
BIP
BIP

elektroniczny samorząd

Licznik odwiedzin

8057995

Opracowanie graficzne
Biuro Promocji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl

Obsługa techniczna
ALFA TV