Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami

2021-10-20 15:18:44

Serdecznie zapraszamy na Konwent Dostępnościowy Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami (14 października 15:30) i sam Kongres Osób z Niepełnosprawnościami (23 października 10:00), a także inne Konwenty poprzedzające Kongres.

Prosimy, zarejestrujcie się i zapiszcie te daty w swoim kalendarzu. A przede wszystkim, prosimy, upowszechnijcie tę informację wśród Waszych studentów i studentek, kadry oraz mieszkańców i mieszkanek (informację tę kieruję do środowisk uczelnianego i samorządowego).

Konwent Dostępnościowy Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami

Konwent odbędzie się on-line 14 października br. w godz. 15:30-17:30 w trybie zdalnym. Będzie dotyczył prawa do dostępności osób ze szczególnymi potrzebami, w tym osób z niepełnosprawnościami. Skupimy się na egzekwowaniu dostępności w oparciu o postępowanie skargowe ustanowione przez ustawy dostępnościowe (Ustawę o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami i Ustawę o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych).

Podzielimy się następującymi informacjami:

  • Masz prawo do dostępności
  • Możesz wysłać informację o braku dostępności
  • Możesz wysłać wniosek / żądanie zapewnienia dostępności (elementy obowiązkowe, przykłady)
  • Terminy realizacji dla podmiotów publicznych
  • Możesz wysłać skargę na brak zapewnienia dostępności (elementy obowiązkowe, adresat)
  • Kary dla podmiotów publicznych

Podamy także wzory oraz przykłady wniosków i dokumentów. Opowiemy również o dotychczasowych doświadczeniach z korzystania z tych instrumentów. Prosimy także wszystkie osoby uczestniczące o dzielenie się swoimi doświadczeniami. Organizatorami Konwentu Dostępnościowego są: Jacek Zadrożny oraz Fronia (Fundacja na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami). Osoby kontaktowe: Jacek Zadrożny (jaczad@gmail.com) oraz Alek Waszkielewicz (aleksander.waszkielewicz@fronia.org.pl). Prosimy o rejestrację przez formularz na Konwent Dostępnościowy Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami.

Udostępniamy link do wydarzenia on-line (link do Konwentu). Prześlemy go również wszystkim zarejestrowanym osobom.


 Kongres Osób z Niepełnosprawnościami

Serdecznie zapraszamy do udziału w VII Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami „Mamy prawo do niezależnego życia. Nie możemy dłużej czekać!”, który odbędzie się 23 października 2021 r. o godz. 10:00 w trybie zdalnym.

Wiodący temat VII Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami, znajdzie swoje odbicie w deinstytucjonalizacji – obszarze, który poddawany jest dyskusjom nie tylko w środowisku osób z niepełnosprawnościami ale także wśród ich rodziców i sojuszników. Argumenty, że nie ma innej drogi do prawdziwie niezależnego życia konfrontowane są z tradycyjnym spojrzeniem na system wsparcia i jego możliwości. Zmiany świadomościowe i demograficzne sprawiają, iż deinstytucjonalizacja staje się tematem, którego nie da się pominąć, a dzisiejsze błędy i zaniechania odbiją się negatywnie na kolejnych pokoleniach.

Tegoroczny Kongres, będzie doskonałą okazją do zaprezentowania punktów widzenia osób reprezentujących różne środowiska. Istotne będzie zogniskowanie szczególnej uwagi na spostrzeżenia grupy osób z niepełnosprawnościami – której to temat dotyczy bezpośrednio, a jednocześnie, której głosy są wciąż mało słyszalne.

Uczestnicy dwóch paneli dyskusyjnych postarają się odpowiedzieć na pytania:
1. Strategia deinstytucjonalizacji - czy możemy czekać na rozwiązania systemowe do 2035 roku?
2. Jak nowe rozwiązania planowane w systemie wsparcia osób z niepełnosprawnościami, będą wspierać proces deinstytucjonalizacji?

Spotkanie rozpocznie się od przedstawienia relacji z konwentów regionalnych/tematycznych, a w drugiej części Kongresu uczestnicy zostaną zaproszeni do aktywnego udziału w dwóch sesjach tematycznych zaproponowanych przez młodych ludzi:
1. Rynek pracy - otwarty czy chroniony? Jaki model powinno wspierać państwo na rzecz niezależnego życia osób z niepełnosprawnościami w Polsce?
2. Wizerunek osób z niepełnosprawnościami w mediach a niezależne życie.

Organizatorami Kongresu są: Polskie Forum Osób z Niepełnosprawnościami oraz Rada Programowa Kongresu. Kontakt: biuro@pfon.org.

Udostępniamy link do wydarzenia na Facebooku.

Jeszcze raz data: 23 października 2021 r. 10:00.Strona główna

Licznik odwiedzin

11581310

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV