Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

ZASADY RUCHU TRANSGRANICZNEGO NA GRANICY POLSKO-NIEMIECKIEJ

2021-04-12 15:58:48

Na granicy polsko-niemieckiej nadal obowiązują zaostrzone regulacje mające za celu powstrzymanie pandemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2 i jego odmianami. Twardy lockdown w Niemczech obowiązuje do 18 kwietnia 2021. Władze niemieckie zakwalifikowały Polskę do grupy krajów wysokiego ryzyka ze względu na zagrożenie pandemiczne wywołane wirusem SARS-CoV-2. Dane dotyczące poszczególnych krajów i ich klasyfikacji według stref zagrożenia publikuje na bieżąco Niemiecki Instytut Roberta Kocha na stronie: https://www.rki.de

Przemieszczanie się w kierunkach z Niemiec do Polski oraz z Polski do Niemiec jest ograniczone i dozwolone tylko dla określonych grup. Według przepisów obowiązujących w Niemczech do Brandenburgii mogą wjechać tylko: osoby zatrudnione w transporcie towarowym, osoby dojeżdżające do pracy, osoby pobierające naukę lub korzystające z opieki (w placówkach tj. przedszkola, szkoły, uczelnie wyższe, w ośrodkach kształcenia zawodowego i oferujących praktyki) oraz osoby odwiedzające partnerów i krewnych pierwszego stopnia. Dla wyżej wymienionych grup nie ma obowiązku rejestracji elektronicznej przed wjazdem do Niemiec (rejestracja na stronie www.einreiseanmeldung.de jest jednak konieczna jeżeli pobyt w Brandenburgii będzie trwał dłużej niż 24 h). Możliwy jest również wjazd pracowników sezonowych, którzy na okres przynajmniej 3 tygodni podejmują pracę w Niemczech. Osoby takie muszą zarejestrować się elektronicznie.

Wszyscy wjeżdżający są zobligowani do wykonania testu na obecność koronawirusa, przed lub bezpośrednio po wjeździe do Niemiec. W kraju związkowym Bradenburgii centra testowe otwarto na niektórych przejściach granicznych np. przy przejściach Słubice–Frankfurt n. Odrą, Świecko–Frankfurt n. Odrą.

Od 9 kwietnia również na przejściu granicznym Schwedt-Krajnik Dolny przy drodze krajowej B 166 funkcjonuje mobilne centrum testowe. Bus przystosowany do wykonywania badań znajduje się na parkingu przy dawnym punkcie kontroli granicznej. Mobilne centrum oferuje możliwość wykonania testów dla osób dojeżdżających do pracy lub wjeżdżających do Niemiec z innych uzasadnionych powodów. Czynne jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00-18:00, nie jest konieczne wcześniejsze umówienie terminu na wykonanie testu. Mobilne centrum oferuje również możliwość wykonania testów przez mieszkańców miasta Schwedt i okolic.

„Mały ruch graniczny” ze strony niemieckiej jest nadal ograniczony i w przypadku dokonania np. zakupów po stronie polskiej prowadzi do obowiązku odbycia 10-dniowej kwarantanny.

Więcej informacji w języku polskim i niemieckim na stronach:

https://www.brandenburgia.pl/zbiorcze-informacje-dotyczace-przeciwdzialaniu-pandemi-koronawirusa-w-brandenburgii/

https://www.schwedt.eu/de/421299

https://www.schwedt.eu/de/429511

Informacje dotyczące obowiązku testowania i kwarantanny w języku niemieckim:

https://www.schwedt.eu/media_fast/457/Faktentafeln_Polen_Hochinzidenzgebiet_Testungen.pdf

https://www.schwedt.eu/media_fast/457/Fakten_Quarantaeneverordnung_V01.pdfStrona główna

Licznik odwiedzin

11397126

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl Deklaracja dostępności

Obsługa techniczna
ALFA TV