Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Dzień Zabytków już 21 września w Chojnie

2019-09-17 20:16:05

Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne „Terra Incognita” zaprasza mieszkańców Chojny i okolicy do udziału w tegorocznym Dniu Zabytków. Podobna impreza odbyła się po raz pierwszy w czerwcu ubiegłego roku i cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu gryfińskiego.

Chcielibyśmy, aby Dzień Zabytków stał się imprezą cykliczną, wpisaną na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych miasta Chojna. Poprzez wszechstronne działania w przestrzeni miejskiej, a szczególnie w obrębie gotyckich budowli i murów miejskich, pragniemy zwrócić uwagę na chojeńską architekturę gotycką.Uczestnicy wydarzenia będą nie tylko widzami, ale będą mieli także okazję do aktywnego uczestnictwa w wielu działaniach przygotowanych przez organizatorów, takich jak, aktywne formy zwiedzania, warsztaty rękodzielnicze, czy gry związane tematycznie z Chojną. Pragniemy, jako organizatorzy, zaproponować uczestnikom trzy formy niekonwencjonalnego, atrakcyjnego poznawania miasta: grę miejską, aktywne oprowadzanie tematyczne „Chojna w okresie dwudziestolecia międzywojennego i dzisiaj” z wykorzystaniem starych zdjęć i pocztówek oraz wędrówkę nordic walking wokół miasta, połączoną z poznawaniem jego zabytków.

Zapraszamy do udziału w projekcie wszystkich chętnych, a szczególnie młodzież szkolną i przedstawicieli działających na terenie powiatu gryfińskiego organizacji pozarządowych.

Stowarzyszenie „Terra Incognita” zaprosiło do współpracy przy organizacji imprezy inne organizacje pozarządowe. Wystawa fotograficzna „Chojeńskie zabytki z lotu ptaka” przygotowywana jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Lotniczym „Stratus”, które udostępni zdjęcia ze swoich zbiorów.Cedyńskie Bractwo Historyczne „Comitatus” zorganizuje stanowisko strzelania z zabytkowych łuków oraz udostępni średniowieczne stroje, które uczestnicy festynu będą mogli przymierzać oraz fotografować się w nich na tle gotyckich elementów architektonicznych. 

Agnieszka Madej ze Stowarzyszenia „Nadodrzańskie Klimaty” w Widuchowej, instruktorka nordic walking, sędzia międzynarodowy, uznana przez sędziów za arcymistrza techniki,poprowadzi spacer nordic walking wokół miasta z instruktażem dla początkujących „kijkarzy” we współpracy z przewodnikiem opowiadającym o mijanych zabytkach.

Wraz z Biurem Dokumentacji Zabytków w Szczecinie przeprowadzone zostaną warsztaty dotyczące tradycyjnego budownictwa ryglowego, a Towarzystwo Wszechstronnego Rozwoju COLLEGIUM ze Szczecina, mające doświadczenie w historycznych projektach edukacyjnych dla dzieci,przygotuje stoisko prezentujące dawne techniki rękodzielnicze. Wśród innych atrakcji warto wymienić takie jak: gra planszowa i puzzle z chojeńskimi zabytkami. Funkcjonować będzie takżestoisko z publikacjami na temat naszego regionu i jego historii. O poczęstunek dla uczestników festynu zadba Koło Gospodyń Wiejskich Krzymowianki z Krzymowa, które w kuchni polowej przygotuje bezpłatną grochówkę, a także prowadzić będzie Kawiarenkę pod Wieżą oferując uczestnikom festynu ciasto i napoje. 

Akcentem podkreślającym jubileusz X-lecia Stowarzyszenia Terra Incognita ma być tort jubileuszowy, którym chcemy poczęstować zaproszonych gości i uczestników festynu.

O godzinie 17.00 zapraszamy do kościoła Mariackiego na otwarcie wystawy fotograficznej „Chojeńskie zabytki z lotu ptaka” oraz debatę na temat obecnego stanu i przyszłości chojeńskich zabytków z udziałem m. in. władz miasta, Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i przedstawicieli Fundacji Kościół Mariacki w Chojnie.

Dzień zabytków zakończy się akcentem muzycznym w formie kameralnego koncertu muzyki dawnej Turmmusik Tubicinatores Gedanenses (Gdańsk) w kościele Mariackim w ramach X Jubileuszowego Letniego Festiwalu Wędrownego „Na Gotyckim Szlaku” (organizator:Fundacja Akademia Muzyki Dawnej ze Szczecina).Strona główna

Licznik odwiedzin

9968175

Opracowanie graficzne
Centrum Informacji w Chojnie e-mail: nastrone@chojna.pl

Obsługa techniczna
ALFA TV

Deklaracja dostępności